Misa u dvorskoj kapeli

Poštujući liturgijske propise o spomendanima svetih u vremenu došašća, u utorak 3. prosinca, slavljena je sveta misa u kapeli dvorca Oršić, koja je posvećena velikom misionaru Franji Ksaverskom. Na misi se okupilo 30-tak vjernika, među kojima su bili i djelatnici Muzeja hrvatskog zagorja.

U prigodnoj homiliji upravitelj župe Gornja Stubica, zadržao se na promišljanju iz Knjige proroka Izaije. Izaija je, kao i ljudi danas, posebno osjetljiv na nepravdu. Bog o kojem Izaija govori ne sudi nepravedno kao mi ljudi. Bog ne sudi po onome što vidi ili čuje. Mi često sudimo druge već na prvi pogled, a ako nam netko kaže o drugome nešto negativno, nemao potrebu upoznati i zavoliti drugoga da bismo donijeli o drugome istinit stav. Samo se u ljubavi drugi može otkriti u svojim pozitivnim i negativnim stranama… “U evanđelju Isus progovara o malenima. Naziva ih blaženima. Toliko sam puta čuo, istaknuo je propovjednik, kako se vjernici nazivaju običnim malim ljudima i još k tome kao da im je neugodno zbog toga! Budite sretni, braćo i sestre ako ste mali ljudi, jer mali ljudi imaju veliko srce, dok veliki ljudi, opterećeni slavom, čašću, izgledom, novcem, imaju malo srce, što možemo svakodnevno primjietiti u životu…”

Na kraju misnog slavlja, upravitelj župe zahvalio je djelatnicima Muzeja hrvatskog zagorja za mogućnost slavljenja svete mise u dvorcu i za suradnju.

2013-12-03 09.57.25