Obilježena 26. obljetnica pogibije Rudolfa Perešina i vojno-redarstvene operacije „Bljesak“

U nedjelju, 02. svibnja 2021. godine, povodom 26. obljetnice pogibije Rudolfa Perešina i vojno–redarstvene operacije “Bljesak“, izaslanstvo Općine i Župe Gornja Stubica položilo je vijenac i zapalilo svijeće ispred biste Rudolfa Perešina u Spomen Parku koji nosi njegovo ime.

Rudolf Perešin poginuo je tijekom vojno-redarstvene operacije “Bljesak”. Njegov avion MIG21 oborile su neprijateljske snage 2. svibnja 1995. godine. Imao je 37 godina.

U Rudijevom rodnom selu Jakšincu gradi se i Spomen hiža Rudofla Perešin koja bi trebala postati edukativni centar o Domovinskom ratu, liku i djelu Rudija, ali i svih znanih i neznanih junaka Domovinskog rata. Građevinski radovi trebali bi biti završeni krajem ljeta.

Rudi će ostati zapamćen u hrvatskom narodu kada je u najtežim trenucima agresije na Republiku Hrvatsku 25. listopada 1991. uspio pobjeći s MiG-om 21 i pri tom je izgovorio čuvene riječi: “Ja sam Hrvat! Ne mogu i ne želim pucati u Hrvate“.