Adventski koncert “Rosite nebesa odozgor”

U subotu 14. prosinca u našoj župnoj crkvi održan je premijerni adventski koncert Rosite nebesa odozgor. Bebop sax quartet i Vokalisti sv. Jurja oduševili su publiku adventskim pjesmama.

U poplavi božićnih koncerata, koji se najčešće događaju prije Božića i time pokazuju nesnalaženje s liturgijskom godinu i teološkim pojmovljem, nekako se ispustila, gotovo i zaboravila, ona ne toliko eksponirana poruka došašća i njegovo samo značenje. Došašće ili advent liturgijsko je vrijeme obilježeno išćekivanjem, nadom, budnošću i čežnjom. Budnost je otvorenost očiju i srca, duboka svjesnost i nutarnja sabranost. Došašće je eshatološko vrijeme koje u crkvenoj godini poseban naglasak stavlja na ponovni Kristov dolazak.

Korišteni su napjevi iz Citharae octochordae, srednjovjekovne podloge misala, ali u jedinstvenoj kombinaciji – izvedbom u koralu i s moderniziranim harmonijskim zapisima uklopljenima u mjeru. Korištenje izvornih kajkavskih napjeva u izvedbama pridonijelo je mističnom ugođaju.

Koncert je bio meditativnog karaktera s ciljem u slušatelju probuditi ugođaj mira i radosnog iščekivanja.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA