Blagoslov i otvaranje DV “Jurek”

U petak, 5. studenog 2021. godine, svečano je otvoren i blagoslovljen novi dječji vrtić „Jurek“. Blagoslovio ga je zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić u zahvalnom i radosnom ozračju zajedništva Gornjostubičanaca, onih najmanjih kao i starijih te njihovih uzvanika.

Nakon pozdravnih govora ravnateljice DV „Jurek“, gospođe Božice Hrestak, načelnika općine Gornja Stubica g. Jasmina Krizmanića, zamjenice župana Krapinsko-zagorske županije gospođe Jasne Petek, državnog tajnika Ministarstva poljoprivrede g. Šime Mršića, predsjednika Odbora za prostorno uređenje i graditeljstvo Hrvatskog sabora g. Predraga Štromara te izaslanika Predsjednika Vlade Republike Hrvatske ministra vanjskih i europskih poslova g. Gordana Grlića Radmana, sve je okupljene na početku blagoslova pozdravio zagrebački nadbiskup kardinal Josip Bozanić „našim dragim pozdravom koji je i hrvatski i općecrkveni: „Hvaljen Isus i Marija“.

U obraćanju Kardinal je rekao: „Drago mi je da sam danas ovdje. Pozdravljam sve, počevši od predstavnika Predsjednika Vlade gospodina ministra Gordana Grlića Radmana, sve predstavnike državnih, županijskih i općinskih vlasti na čelu s gospodinom načelnikom. Drago mi je što sam ovdje zbog djece. Tu smo zbog jednog važnog događaja, a to je događaj blagoslova i otvaranja dječjeg vrtića. Otvaranje vrtića otvara budućnost. Djeca su naša budućnost. To je naše najveće bogatstvo. I tamo gdje su vrtići malenih, tamo je znak da će narod živjeti. I upravo mi je drago da je to u ovoj županiji.“

Uslijedila je blagoslovna molitva nakon koje se kardinal Bozanić još jednom obratio okupljenima ponovivši kako je radostan što je danas ovdje na ovom radosnom događaju: „Stavio sam na prvo mjesto ovaj prostor, jer sam time htio pokazati znak kako je to ne samo važno za Crkvu, nego i za društvo i za državu. Želim obilje blagoslova.“

Kardinal je ponovio važnost otvorenosti životu, brizi o djeci, ali i o roditeljima: „Potrebno je više misliti o djeci. Potrebno je i u našem društvu još i više misliti o roditeljima koji primaju djecu, potrebno je pomagati roditeljima. To nije pomoć njima, to je rad, to je nastojanje oko budućnosti. Zato se veselimo svakom novom rođenju. Drago mi je da u ovoj župi u Gornjoj Stubici često puta sa strane nadbiskupije dolazimo krstiti peto dijete. To je radostan događaj, ne samo za obitelj, ne samo župu, ne samo za nadbiskupiju, nego za čitav hrvatski narod. Molimo Gospodina za tu otvorenost životu kod naših roditelja, kod mladića i djevojaka, kod mladih obitelji jer to je garancija budućnosti našeg hrvatskoga naroda i to je garancija da ćemo mi kada budemo stariji imati one koji će se oko nas radovati i brinuti za svoje.“

Prije završnog blagoslova svima okupljenima se obratio upravitelj župe sv. Jurja u Gornjoj Stubici vlč. Nikola Jurković zahvalivši kardinalu Bozaniću na dolasku te svesrdnoj pomoći i podršci koju je pružao projektu izgradnje DV „Jurek“, Zagrebačkoj nadbiskupiji koja je darovala zemljište za izgradnju vrtića i svima uključenima u taj hvalevrijedan projekt.


Kako su u pozdravnim govorima istaknuli ravnateljica vrtića gospođa Hrestak i načelnik Općine g. Krizmanić, vrtić je popunjen djecom samo iz Gornje Stubice, a posebno raduju naznake potrebe njegova skorog proširenja. Vrtić je izgrađen sredstvima Europske Unije iz Programa ruralnog razvoja (85%), sredstava Vlade RH te Općine Gornja Stubica i obuhvaća 3 vrtićke i 2 jasličke jedinice za ukupni predviđeni kapacitet 60 djece vrtićke i 24 djece jasličke dobi.