Hod za život – pitanja i odgovori

13226882_10154202118434837_6352401644262571068_n

Što je Hod za život? 

“Hod za život” je miroljubivi hod građana kojim svraćamo pozornost na dostojanstvo i vrijednost svakog ljudskog života – najvrjednijeg bogatstva za obitelj i Hrvatsku.

Što znači geslo Hoda, koje ove godine glasi “Za život, obitelj i Hrvatsku”?

Geslo izražava ključnu poruku Hoda ove godine, kojom demo poručiti je svaki ljudski život jedinstven i nezamjenjiv te da od začeća do prirodne smrti ima neotuđivo dostojanstvo. Svako dijete – rođeno i ono koje još raste u tijelu svoje majke – trebamo čuvati i štititi – kao naše najvrjednije bogatstvo, kao našu budućnost. Istaknut ćemo važnost društvene i ekonomske potpore obiteljima. Potvrdit ćemo svoje očekivanje da se pruži konkretna pomoć svakoj ženi koja razmišlja o pobačaju iz ekonomskih razloga, zbog neinformiranosti ili pritiska okoline (što 75% žena navodi kao razlog za pobačaj). Iskazat ćemo svoju solidarnost sa ženama koje su i majke – država ima obavezu osigurati konkretne mjere za bolje usklađivanje obiteljskog i profesionalnog života. Hrvatska je naša jedina i prekrasna domovina – želim ovdje živjeti, podizati obitelj i odgajati djecu.

Što želimo postići Hodom za život? 

Hodom za život želimo omogućiti svima da izraze javnu i afirmativnu podršku nerođenoj djeci, svakom djetetu, majkama, očevima, obiteljima i Hrvatskoj koja voli obitelji i djecu, kako bi se odaslala jedna pozitivna poruka o onome što je zaista važno i što traži zalaganje svih razina društva.

Kada i gdje će se Hod za život održati? 

Hod za život će se održati 21.5. Od 10:00 do 14:00 sati. Okupljanje će započeti u 10 sati na Trgu kralja Tomislava, a zatim ćemo se svi zajedno uputiti preko Zrinjevca do Trga bana Jelačića. Na Trgu će biti održan kratak i zanimljiv program za velike i za male koji de završiti u 14 sati. Građanska inicijativa HOD ZA ŽIVOT – pod geslom ZA ŽIVOT, OBITELJ I HRVATSKU www.hodzazivot.hr 

Tko je sve pozvan sudjelovati?

Na Hod za život su pozvani svi, veliki i mali, stari i mladi, ne postoje dobna niti bilo kakva druga ograničenja za sudionike. Posebno su pozvane obitelji s djecom, jer su oni slika po čijoj mjeri želimo izgrađivati naše društvo.

Tko je organizator Prvog nacionalnog Hoda za život?

Organizatori Prvog nacionalnog Hoda za život su MZ Božja pobjeda, MZ Srce Isusovo, Neokatekumenski put, Studentski katolički centra Palma (SKAC), Svjetski savez mladih Hrvatska, U ime obitelji, Vigilare, CitizenGo Hrvatska, Život biraj.

Jesu li u Hod za život uključeni samo vjernici? 

U Hod za život uključeni su svi oni koji se žele dostojanstvenim hodom izraziti podršku nerođenom djetetu, njegovoj majci, obitelji i Hrvatskoj.

U kojim zemljama se još održava Hod za život?

Hod za život održava se svake godine u državama na Zapadu – SAD-u (od 1974.), Španjolskoj, Velikoj Britaniji, Kanadi, Italiji, Poljskoj, Češkoj, Čileu, Argentini…svake godine s drugim geslom.

Mogu li na Hodu za život sudjelovati i ljudi izvan Zagreba?

Na Hodu za život mogu sudjelovati i ljudi izvan Zagreba. Dapače, pozivamo sve obitelji, prijatelje, majke, očeve, zajednice, udruge – da nam se pridruže u Zagrebu i hodaju s nama!

Mogu li povesti djecu na Hod za život? 

Naravno, povedite svoju djecu! Ona su, na kraju krajeva, temeljni razlog organizacije Hoda za život. 🙂

Ako bude padala kiša – hode li se održati Hod za život?

Hod za život će se održati bez obzira na vremenske uvjete, malo kiše nas ne može zaustaviti. 😉

Isti dan je najavljen prosvjedni skup protiv Monsanta na Trgu bana Jelačića, što je s tim?

Jedini skup s dozvolom Grada i policije je Hod za život koji kreće od Trga kralja Tomislava uz početak okupljanja u 10 sati i na Trgu bana Jelačića od 12 do 14 sati.