Prigodom 10. obljetnice od osnutka trga Kraljice Mira i 5. obljetnice ređenja vlč. Josipa Čuliga

Homilija na Tijelovo

Vlč. ž.v. Marko Torbar
Sv. Petar, Apostol – Zagreb

 

Nema ljepšeg dana ali ni mjesta do hrvatskog zagorja ni vjernije Majke do Marije, ni anđela do svećenika koji nam daruje živog Krista koji se predaje za nas!

Danas na Tijelovo u ovo predvečerje dok se sunce na zalazak sprema, trg Kraljice mira odiše vama, dragi prijatelji koji ste se okupili na ovoj Euharistiji! Zahvaljujući hrabrim ljudima mi smo danas tu, te slavimo 10. godišnjicu postojanja ovog trga. Okuplja nas i danas draga osoba iz rodnog Slanog Potoka 3. Danas je on upravitelj župe Veliko Trgovišće, božji sluga u vinogradu gospodnjem, vlč. Josip Čulig s kojim slavimo petu obljetnicu ređenja

Sinbolično je što smo se okupili na Svetkovinu Tijela I Krvi Kristove, s majkom Marijom I bratom svećenikom!

Prigoda je to za naglasiti važnost Euharistije u našem životu! Prva koja je prihvatila biti svetohranište i nositi te darovati nama spasitelja i lječnika duše i tijela; bila je Marija! Nju anđeo pita dali pristaje biti službenica gospodnja. Bog je taj koji je pitao nas dali nas smije spasiti i ući u naš život! Bog je pitao i Josipa jesi li spreman biti moj svećenik! Sve kroz jedan da, sve kroz poticaje dragih ljudi kroz život našega Josipa i kroz njegov odgovor, DA. Upravo taj Da, on je izgovorio na tisuće puta do danas! Molimo da ga nastavlja izgovorati i dalje jer Krist treba njegov DA da bi po njegovim rukama, riječima i djelima bio hrana I lijek dušama!

Prisjetiti ćete se dragi prijatelji koliko našem Josipu znači što danas ovdje može slaviti Svetu Misu na ovom istom mjestu na kojem je rekao svoju mladu misu, pod geslom: “Bog je Ljubav” ! Prije pet godina. I sam sam bio prisutan ovdje. Dva sata prije Mlade Mise nosio sam klupe kao bi ljudi mogli dostojanstveno sudjelovati na mladomisničkom slavlju. Znam da si je i danas dao truda da vas počasti i da vam omogući da slavlje bude ljepo I da vam uprisutni Krista!

Kod vlč. Josipa nema važnije stvari, doli da ugodi Bogu a to čini tako da vama služi! Neumoran u radu i predanju često puta u tri smjene, možemo reći da je pravi otac koji brine za svoju djecu! I voli svoju Gornju Stubicu! Toj ljubavi učili su ga I otac Josip I Majka Stefanija r. Koserec, njegov kum vlč. Dubravko I legendarni vlč. Špoljar koji nas sa neba gleda, vjerujem u društvu, Kraljice Mira! Kroz ovih pet godina pratili su gao brojni drugi mentori, starija braća ali I mali ljudi s kojima je uvijek volio zastati i dati im svoj osmjeh na lice i vratiti radost u srce! Nije li naš Gospodin s razlogom odabrao njega da nas pomogne na životnom putu ali da i mi njemu pomognemo na putu svetosti kako bi se osvarilo spasenje duša da svi budu Božji!

Put svetosti nije lagan kao što nije ni glatko išlo prije 10. godina kada se željelo da ovaj Trg Kraljice Mira postane postaja i blagoslov svim župljanima a još više da na ražvanju naših putova Marija nas blagoslivlja dok prolazimo pokraj njezina kipa. To je uvijek i prilika za biti u društvu s njom prije nego odemo svojim obvezama. Tu na Trgu moli se Marijina krunica, i dok se zrnca prebiru nema straha, biti će i duhovnih zvanja jer treba nam nam uvijek svetih svećenika! Upravo zbog toga, dragi prijatelji pozvani smo moliti “Zdravo Mariju”… nek jedna bude uvijek za našega Josipa, druga za aktualnog župnika, treća za obitelji drage, četvrta za domovinu, peta za tebe…. Dok imamo vlastite nakane i zašto konkretno moliti, mirni možemo biti jer Marija nam daje mir… Naše nakane po njezinim rukama usmjeravaju nas Kristu a po snazi Duha Svetoga i mi postajemo plodni te možemo reći poput Bl. Djevice Marije neka mi bude… neka se vrši volja Božja! A ti vlč. Josipe nastavi donositi radost Krista kao što si donio radost i nama danas. I nemoj prestati moliti moliti Djevicu Mariju neka se svaka “Zdravo Marija” pretvori u životnu pjesmu kao što ćemo večeras čuti pjevanje na koncertu nakon sv. Mise! Ostani vjeran, božji I Marijin! Amen!