ŽUPNO HODOČAŠĆE NA USKRSNI PONEDJELJAK

Dragi župljani,
nakon male stanke zbog pandemije koronavirusa, mi se radosna srca vraćamo našem tradicionalnom jednodnevnom hodočašću na Uskrsni ponedjeljak.
Ove godine, idemo u susjednu Sloveniju. Posjetit ćemo Stičnu, Ljubljanu i Pleterje.

Polazak je u ponedjeljak, 10. travnja, ispred župne crkve u Gornjoj Stubici u 7 sati. Vožnja turističkim autobusom u smjeru Slovenije, prema cistercitskom samostanu Stična. Stična je najstariji cistercitski samostan u Sloveniji. Cisterciti su izrasli iz benediktinskog reda. Željeli su obnoviti i strože živjeti izvorna pravila benediktinskog reda. Benediktinci (ORA ET LABORA)su bili „motor“, pokretač duhovne obnove Europe kroz više stoljeća. Ime reda dolazi od prve opatije Citeaux u Francuskoj. Osnivačima se smatraju sveti Robert, sveti Alberik i sveti Stjepan Harding. Po dolasku je sveta misa i razgled crkve. Upoznavanje s duhovnošću i životom cistercitskog reda.

Nastavak putovanja do Ljubljane, glavnoga grada Slovenije. Ljubljana se prekrasno smjestila uz rijeku Ljubljanicu. Ponad grada nadvija se prekrasni Stari grad. Šetnja nas vodi preko Zmajskog mosta, uz Ljubljanicu do crkve Uznesenja BDM, prekrasne franjevačke crkve. Ispred na trgu nalazi se kip poznatog slovenskog pjesnika Franca Prešerna. Ljubljanicu ćemo prijeći preko lijepog Tromostovja. Gradska vijećnica i lijepa fontana Francesca delle Robe su odmah pred nama. U blizini je tržnica, jedno od mnogih djela Jože Plećnika. Na koncu ćemo posjetiti katedralu sv. Nikole. Slobodno vrijeme za popodnevnu kavicu.

Vožnja do Kartuzije Pleterje. Kartuzijanci su najstroži red u Crkvi. Osnovao ih je sveti Bruno, reformom benediktinskog pravila. Mješavina su pustinjačkog i samostanskog života. Molitva, tišina, post i rad neki su od elemenata njihovog života. Nakon kraćeg posjeta dijela Kartuzije koji nije klauzurni slijedi zajednička pobožnost te polazak prema Gornjoj Stubici.


Cijena po osobi: 15 eura.

Upisati se možete nakon svetih misa. Kod upisa je potrebno uplatiti.